Pályázati azonosító: CSSP-TANCHAZ-2022-0021
Pályázati időszak: 2022. 07. 01–2023. 06. 30.
Elnyert támogatás összege: 500 000 forint

A Csoóri Sándor Alap pályázatának célja az élőzenés szolgáltatással működő, a Kárpát-medencei és moldvai magyarság, valamint a velük együtt élő nemzetiségek népművészeti világát bemutató táncházak támogatása. A Balkán Táncegyüttes a balkáni gyökerű nemzetiségek (elsősorban bolgár) tánc- és zenei hagyományait ápolja.

A Balkán Táncegyüttes és Kulturális Egyesület huszonöt évvel ezelőtt szervezte az első táncházait, abból a célból, hogy a Balkán-félsziget tánckultúráját, illetve az onnan elszármazott magyarországi kisebbségek hagyományait, rendszeres táncházakon keresztül a békéscsabai közönséggel is megismertesse.

Rendezvényeinken a FolkPack Zenekar szolgáltatja a zenét, melynek tagjai kivétel nélkül már sok éve foglalkoznak balkáni népzenével. Az állandó tagok mellett alkalmanként egy-két kiegészítő zenész is részt vett.

  • Boros Csilla – harmonika,
  • Gera Gábor – harmonika, tapan
  • Lovas Gábor – klarinét, szaxofon, kaval, buzuki,
  • Pataj Péter – bőgő,
  • Skorka Zoltán – basszusgitár,
  • Schäfer Szilveszter – hegedű, tambura,
  • Szeverényi Irma – ének,
  • Tömösi Tamás – darbuka, tapan,
  • Vandlik Tamás – gitár.

A 2022-2023-as pályázati időszakban nyolc táncházat terveztünk, melyek közül az egyesület székhelyén szervezett négy táncház költségeinek fedezését tette részben lehetővé a Csoóri Sándor Program pályázati támogatása. Ezekre mindig pénteki napokon 19 és 23 óra között került sor. További négy, külső helyszínen tartott táncházat a meghívók finanszíroztak.

  1. Balkán Táncház, Békéscsaba – 2022. július 2.
  2. Balkán Tánctábor Szeged – 2022. július 20.
  3. Szegedi Bolgár Napok – 2022. október 26.
  4. Viharsarki Táncháztalálkozó, Békéscsaba – 2022. december 3.
  5. Balkán Táncház, Békéscsaba – 2022. december 30.
  6. Balkán Táncház, Békéscsaba – 2023. március 31.
  7. Balkán Táncház, Békéscsaba – 2023. június 16.
  8. Múzeumok Éjszakája, Békéscsaba – 2023. június 24.

A balkán táncházakban tanított táncok egyfelől nem páros táncok, így egyénileg is lehetősége van bárkinek bekapcsolódni a közös táncolásba, másfelől a tánclépések kötöttek ugyan, de repetitív jellegűek, így azok számára is könnyen elsajátíthatók, akik előzetes táncos ismeretekkel nem rendelkeznek. A táncok egymásutániságában nagy hangsúlyt fektetünk a fokozatosságra, azaz az egyszerűbbtől az összetettebbek felé haladunk. Egyesületünk – alapszabályával összhangban – elsősorban a bolgár nemzetiségi kultúrát képviseli. Ezen túlmenően Békés megye egyetlen olyan szervezete, a battonyai hagyományőrzőkön kívül, mely a megyében élő délszláv kisebbség (szerb) hagyományait is közvetíti.

Balkán Táncház plakát

Évzáró balkán táncház - Békéscsaba

FolkPack Zenekar

Nyárindító balkán táncház - Békéscsaba

Szegedi Bolgár Kulturális Napok

Szent Iván Napi Tűzugrás - Békéscsaba

Tánctábor - Szeged