2016 őszén mind Bulgária, mind Magyarország parlamentje határozatot hozott arról, hogy október 19-ét a magyar-bolgár barátság napjának szentelik. Október 19-e a bolgár remetének, a bolgár ortodox egyház szentjének, Bulgária védőszentjének, Rilai Szent Jánosnak napja.

A 9. században született, húsz éven át a rilai hegység barlangjában élő remete földi maradványai az akkori fővárosba, Szerdikába kerültek. Az 1180-as években III. Béla betört a görög uralom alatt álló bolgár területekre, s magával vitte Magyarországra Rilai Szent János ereklyéit, hogy támogatást nyújtsanak a magyar seregeknek a harcokban. Az Esztergomban elhelyezett relikviák sok csodát tettek, a legenda szerint azonban az esztergomi érsek megtiltotta János tiszteletét, mivel nem tartotta szentnek. Rendelkezése után nem sokkal megnémult, s csak a bűnbánatnak a szent sírjára hullatott könnyei oldották meg a nyelvét. III. Béla értesült az esetről, megrémült, azonnal aranyba és ezüstbe foglaltatta a koporsót, és 1187-ben visszavitette Szerdika városába.

A 2020-ban a bolgár nemzetiségi kutúráért végzett harminc éves tevékenységéért Pro Cultura Minoritatum Hungariae miniszterelnökségi kitüntetésben részesült békéscsabai Balkán Táncegyüttes és Kulturális Egyesület az idén először szervez hagyományteremtő célzattal programot a Bolgár-Magyar Barátság Napja alkalmából Békéscsabán. A programra ellátogatókat egy kis bolgár vendégváró kalács és egy pohár ital fogadja. A helyszínen kiállítást rendezünk be az egyesület bulgáriai utazásai során készült képekből. A kúria dísztermében egy rövid bolgár népzenei koncertre és táncházra kerül majd sor. (A helyszínen büfé szolgáltatás nem biztosított, ezért saját részre frissítőről mindenkinek magának kell gondoskodnia.)

Bolgár-Magyar Barátság Napja